Zdrowe i ekologiczne grillowanie niezależnie od pogody
Scandinavian DESIGN

Zdrowe i ekologiczne grillowanie niezależnie od pogody

Grill w towarzystwie rodziny czy znajomych to świetny pomysł na weekendowy obiad czy kolację. Na świeżym powietrzu, w promieniach słońca, jedzenie smakuje najlepiej. Warto więc wykorzystać coraz dłuższe dni i przygotowywać pyszne potrawy na łonie natury. A gdy pogoda nas nie rozpieszcza, to nie rezygnujmy z przyjemności grillowania. Na rynku dostępne są urządzenia, które pozwalają grillować w każdych warunkach. I to w dodatku całkiem zdrowo!

Grillowanie – w słońce i deszcz

Idealnym rozwiązaniem na każdą pogodę może okazać się ekologiczny grill węglowy. Dzięki różnym rozwiązaniom zastosowanym w tym nowoczesnym urządzeniu można je używać nie tylko w plenerze, ale również na tarasie, balkonie, werandzie czy w drewnianym domku letniskowym. Nic nas nie ogranicza! Możemy nawet zorganizować grill w środku zimy w naszym domowym salonie – czemu nie?

DUKA_grill_3

Jak zdrowo grillować?

Coraz większą wagę przywiązujemy do naszego zdrowia. Nie oznacza to wcale, że musimy rezygnować z różnych opcji. Wystarczy pamiętać o ważnych zasadach – także przy grillowaniu! Najbardziej szkodliwy podczas niego jest tłuszcz wyciekający z potraw i kapiący na rozgrzany węgiel. Wydzielany jest wtedy szkodliwy dym, który nie tylko wdychamy, ale który wchłania się także w nasze potrawy. Grille węglowe posiadają zamknięte bezdymne palenisko w środkowej części, które zapewnia równomierne wydobywanie się ciepła i opiekanie potraw, eliminując przy tym skapywanie tłuszczu na węgiel. Należy także unikać płynnych czy stałych rozpałek, które często zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Ich zapach jest nieprzyjemny, a gdy przeniknie do potraw – może popsuć ich smak. Warto skorzystać z żeli typu fondue, które świetnie sprawdzają się w ekologicznych grillach węglowych. I ostatnia ważna zasada – wybierajmy ekologiczny węgiel! Te mocno energetyczne, na przykład z drewna bukowego, kokosa czy bambusa wydzielają mniej dwutlenku węgla, są bardziej wydajne i zostawiają mniej popiołu. Potrawy przygotowane na tego typie węglu będą zdrowsze, a grillowanie będzie dla nas przyjemniejsze!

Na co zwrócić uwagę kupując ekologiczny grill węglowy?

Ekologiczny grill węglowy to niewątpliwie idealne rozwiązanie dla nowoczesnej pani domu, który lubi zaskakiwać swoich domowników. Nie trzeba posiadać ogródka ani spoglądać na warunki pogodowe, by tworzyć pyszne oraz zdrowe potrawy. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów: opcję regulacji temperatury, zużycie węgla, możliwość mycia w zmywarce, zabezpieczenie paleniska, a także dodatkowe akcesoria. Bardzo przydatna może okazać się poręczna torba do przenoszenia grilla. Grille dostępne są zarówno w stonowanych wersjach kolorystycznych – biały czy grafitowy, jak również w mocniejszych akcentach – czerwony i zielony.

DUKA_grill_1

Niestandardowe pomysły na potrawy grillowe

Grill kojarzy nam się przeważnie z kiełbaskami. Warto pomyśleć jednak o urozmaiceniu menu o warzywa i ryby. Można na przykład zaserwować grillowane szaszłyki z filetem z indyka albo rybę w ziołach. Zdrowym i smacznym rozwiązaniem będą warzywa – cukinie, bakłażany czy pieczarki oprószone przyprawami. Można także przygotować pieczone ziemniaki. Potrawy z grilla najlepiej smakują w towarzystwie świeżych sałatek i wyrazistych dipów. Pamiętajmy także o różnych napojach – herbatach mrożonych, lemoniadach czy wodzie z cytryną i miętą. Jest wiele przydatnych i kolorowych akcesoriów do ich podawania, które sprawią, że wiosenno-letnie przyjęcie będzie naprawdę wielką ucztą kulinarno-zmysłową.

DUKA_grill_6

Menu