Wybór deski do krojenia
KITCHEN life

Wybór deski do krojenia

Trudno wyobrazić sobie przygotowanie posiłków bez kuchennej deski. Służy zarówno do krojenia chleba, jak i warzyw czy mięsa. Może być drewniana, ze szkła, bambusa, ceramiki, marmuru lub plastiku. Znajduje się w każdym domu, codziennie wykorzystywana do przyrządzania śniadań, obiadów i kolacji. Choć jest nieodzownym elementem każdego kuchennego blatu, możemy mieć problem z jej wyborem, zwłaszcza jeśli nasza dotychczasowa deska uległa uszkodzeniu.

DUKA_deska5

Trwałość i jakość desek do krojenia

Najbardziej popularne są drewniane deski do krojenia. Używały ich nasze babcie i mamy, często służą również nam. Dostępne są w różnych kształtach, choć najpopularniejsze bywają deski prostokątne. Oprócz praktycznego zastosowania mogą być dodatkową ozdobą w kuchni – drewno ma przecież ciepły, niepowtarzalny klimat. Słynie również z antybakteryjnych właściwości, choć z drugiej strony niemyte i niewycierane po użyciu może stanowić doskonałą pożywkę dla zarazków.

DUKA_deska2

DUKA_deska8

Decydując się na zakup drewnianej deski do krojenia, zwróćmy uwagę na jakość materiału, z jakiego jest wykonana. Im twardsze drewno, tym jego jakość lepsza, a deska posłuży nam na dłużej. Warto zaopatrzyć się zatem w deskę z drewna dębu, buku, grabu, jesionu, akacji czy wiśni. Zaletą drewnianych desek do krojenia jest również fakt, że nie tępią one noży. Należy jednak pamiętać, że nie można ich myć w zmywarce i stosować do ich czyszczenia silnych detergentów.

DUKA_deska4A
DUKA_deska6a
DUKA_deska7

Ciekawostka: Drewnianą deskę do krojenia zdezynfekujesz, posypując jej powierzchnię solą i pozostawiając ją na co najmniej kilka godzin. Jeśli natomiast chcesz zabezpieczyć deskę przed wilgocią, natrzyj ją olejem.

DUKA_deska1

Czyste jak szkło deski do krojenia

Problem z utrzymaniem czystości znika w przypadku deski ze szkła. Można ją myć zarówno płynem do naczyń, jak i w zmywarce. Szklana deska do krojenia nie ulega porysowaniu, choć łatwo ją stłuc. Przy jej częstym używaniu musimy także pamiętać o regularnym ostrzeniu noży, które tępią się na szkle. Czasem nóż ślizga się po desce, może także dojść do uszkodzenia szkła przy krojeniu twardych produktów. Szklane deski do krojenia są niedrogie, a decydując się na ich zakup, możemy wybrać konkretny kształt, kolor i wzór.

Lekkie i trwałe deski do krojenia

Alternatywą dla szklanych i drewnianych desek do krojenia są te wykonane z bambusa, czyli specjalnie sprasowanej trawy, twardszej od drewna np. buku, a jednocześnie od niego lżejszej. Chłoną mniej wody, szybciej też schną i przy krojeniu nie tępią noży.

DUKA_deska10

Natomiast deski wykonane z marmuru i ceramiki idealnie sprawdzają się, jeśli kroimy na nich produkty nożami ceramicznymi. W przypadku noży stalowych zachowują się jednak podobnie jak deski ze szkła, a więc łatwo je niszczą.

DUKA_deska9

Pomocna rada: Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie co najmniej dwóch desek do krojenia. Jedna – tu świetnie sprawdzi się drewniana – będzie służyć nam do krojenia pieczywa. Drugiej natomiast (np. szklanej) użyjemy do przygotowania mięsa, eliminując w ten sposób ryzyko przedostania się zarazków.

Menu