Sztućce – niezbędne w każdej kuchni i jadalni
Scandinavian DESIGN

Sztućce – niezbędne w każdej kuchni i jadalni

Noże, widelce, łyżki, deserowe widelczyki i łyżeczki to akcesoria, których nie może zabraknąć w każdej domowej kuchni i jadalni. Pełnią przede wszystkim funkcję użytkową, ale poza praktyczną rolą mogą również stanowić piękną dekorację stołu. Komplet sztućców to doskonały pomysł na prezent dla młodej pary czy na nowe mieszkanie. Jeśli wybierzemy te o dobrej jakości i będziemy odpowiednio o nie dbać, to posłużą nam całe lata!

DUKA_sztucce3
DUKA_sztucce10

Wybór sztućców

Zazwyczaj w pierwszej kolejności przy wyborze sztućców kierujemy się względami finansowymi lub ich wyglądem – po prostu muszą nam się spodobać! Oczywiście określenie budżetu jest ważne, ale trzeba mieć na uwadze to, że sztućce wybieramy na wiele lat, więc zbyt duża oszczędność nie jest wskazana. Jeśli chodzi o wygląd, to dziś do wyboru są sztućce o tak różnych kształtach i zdobieniach, że bez problemu można je dopasować zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. W dalszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad rodzajem kompletu – w ofercie są dostępne na 6 osób oraz na 12 osób. Te drugie mają dodatkowe elementy sztućców i bardzo często występują w walizkach lub kasetach, które można bezpiecznie przechowywać w szafach. Wybór kompletu w dużej mierze zależy od naszych potrzeb i stylu życia. Jeśli planujemy założenie rodziny lub lubimy organizować w domu różne przyjęcia, to warto od razu postawić na bogatszy zestaw sztućców.

DUKA_sztucce2
Na rynku dostępne są sztućce wykonane ze stali nierdzewnej, które zawierają w swoim składzie minimum 10,5% chromu. Przeważają dwa typy o następujących składach: 18% chromu i 10% niklu, które są oznaczone jako 18/10 oraz 18% chromu i 8% niklu – oznaczone jako 18/8. Można także spotkać sztućce z zawartością 18% chromu i 0% niklu. Trzeba jednak pamiętać, że im wyższy procent zawartości niklu, tym wyższa wytrzymałość sztućców na czynniki zewnętrzne, jak chociażby zarysowania. Wyróżniamy jeszcze stal polerowaną, która jest podatna na zabrudzenia i zarysowania oraz stal szczotkowaną, na której dzięki procesowi matowienia są one mniej widoczne. Jeśli więc najważniejszym kryterium wyboru sztućców będzie ich odporność na korozję i zniszczenia to najlepszym wyborem będą polerowane sztućce o zawartości 18% chromu i 10% niklu.
DUKA_sztucce4
DUKA_sztucce6

Jak dbać o sztućce?

Ze sztućców korzystamy codziennie – przy śniadaniu, przekąskach, obiedzie, deserach i kolacji. Zasługują więc na specjalne traktowanie, by mogły jak najdłużej pełnić swoją użytkowo-dekoracyjną rolę. Najlepiej myć je ręcznie, bo to pozwoli utrzymać ich piękny wygląd na dłużej, a przynajmniej raz do roku warto wypolerować je odpowiednim środkiem do czyszczenia stali, co zapobiegnie ich rdzewieniu. Trzeba również pamiętać o tym, że po umyciu sztućce powinny być starannie wytarte. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie ręcznego mycia, to przestrzegajmy chociaż kilku ważnych zasad mycia w zmywarce:

  • Należy opłukać sztućce z resztek jedzenia przed włożeniem ich do zmywarki.
  • Nie należy wkładać zbyt dużej ilości sztućców do pojemnika równocześnie.
  • Proszek ani tabletka nie powinny mieć bezpośredniej styczności ze sztućcami.
  • Po zakończeniu pracy zmywarki należy ją otworzyć, aby wypuścić parę.
  • Jeśli sztućce są wilgotne, to zaleca się wytarcie ich szmatką do sucha.
  • Sztućce z plastikowymi rączkami powinny być umieszczane w zmywarce rączką do góry (sztućce z drewnianymi rączkami pod żadnych pozorem nie powinny być umieszczane w zmywarce).

Nieprzypadkowe ułożenie sztućców

Na koniec ważne wskazówki dla osób, które chcą bezbłędnie nakryć stół. Sztućce układamy bowiem przy talerzu w odpowiedniej kolejności. I tak: nóż układamy z prawej strony talerza i kierujemy go ostrzem do talerza. Tuż za nim układamy łyżkę do zupy. Po lewej stronie talerza należy umieścić widelec. Z kolei małą łyżeczkę do herbaty i widelczyk deserowy kładziemy u góry talerza. To oczywiście wersja zupełnie podstawowa. Jeśli serwujemy więcej dań, to ułożenie sztućców jest już bardziej skomplikowane. Po prawej stronie talerza należy ułożyć kolejno: nóż do dania głównego, nóż do ryb, nóż do zakąski, łyżkę do zupy i widelec do owoców morza. Po lewej stronie od talerza powinny się z kolei znaleźć: widelec do dania głównego, widelec do ryb i widelec do zakąsek. Sztućce deserowe umieszczamy oczywiście nad talerzem. Warto pamiętać, że widelczyk do ciast powinien być skierowany w prawo, zaś łyżeczka w lewo.

DUKA_sztucce9
DUKA_sztucce11

Menu