Smaczne i zdrowe domowe przetwory
KITCHEN life

Smaczne i zdrowe domowe przetwory

Jeśli chociaż raz spróbujesz domowego dżemu ze świeżych truskawek lub malin w towarzystwie ulubionego croissanta czy ciepłej bagietki już na zawsze zakochasz się w tym smaku.  Nawet się nie spostrzeżesz, jak od tej pory kuszona wspomnieniem pysznego lata zamkniętego w słoiku, co sezon będziesz przerabiać kilogramy słodkich, dojrzałych w słońcu owoców na aromatyczne domowe konfitury, soki i galaretki. Tego niepowtarzalnego smaku nie da się podrobić. Wie to każdy, kto choć raz spróbował przygotować konfiturę z malin lub czarnych porzeczek. Tej eksplozji świeżości, owocowego, pełnego aromatu nie  zapewnią Ci, żadne, nawet najdroższe dostępne na rynku przetwory.

DUKA_przetwory1
Własnoręcznie przygotowana konfitura to zawsze gwarancja 100% najlepszych owoców w 100 gramach produktu. To pewność, że znajduje się w niej dokładnie tyle cukru, ile lubimy i dokładnie takie dodatki, które tworzą nasze ukochane połączenia. Truskawki i wanilia? Maliny i cukier z melasą? Jagody i cytryna? Wiśnie i kakao? Czarna porzeczka i…. w zasadzie czarna porzeczka broni się sama, a najlepiej jako jedna z warstw tortu kawowo-orzechowego… Mmmm rozmarzyliśmy się…
DUKA_przetwory2
Przygotowanie dżemów czy konfitur nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać, przecież to tylko owoce i cukier można by rzec. Niemniej faktycznie maliny czy inne owoce, które dla uzyskania idealnej konsystencji wymagają przecierania mogą stanowić pewne wyzwanie, zwłaszcza dla mniej cierpliwych w kuchni.  Dlatego warto zainwestować w kilka drobiazgów, które ułatwią nam pracę i sprawią, że rok do roku nie będziemy się mogli doczekać na sezon przetworowy!
DUKA_przetwory10
Do takich pomocników kuchennych należą z pewnością wszelkiego rodzaju przecieraki o sitkach z mniejszymi czy większymi otworami. Idealne do malin, których smak jest zjawiskowy, ale pestki mogą okazać się drażniące i psują efekt końcowy. W takim przecieraku przygotujemy nie tylko przetwory. Poza sezonem, wykorzystując sitko z grubszymi oczkami sprawdzi się on idealnie do przetarcia ziemniaków do kopytek, pure z warzyw lub musu z owoców.
DUKA_przetwory13
DUKA_przetwory12
Duży, szeroki i niski garnek z grubym dnem, zwany też powidlakiem, to nie tylko idealne rozwiązanie do długiego gotowania i odparowywania owoców. W takim garnku również zapasteryzujemy gotowe weki. Dwa w jednym! Czy może być coś lepszego niż solidny i wielofunkcyjny garnek?
DUKA_przetwory5
DUKA_przetwory8
Dla miłośników przetworów z wiśni i czereśni niezbędna może okazać się drylownica. Wybierając ją, zwróćmy uwagę na jej trwałość (metalowy a nie plastikowy mechanizm) i  to czy pojemnik na pestki i odpadki zbudowany jest w taki sposób, że możemy być spokojni, że ściany naszej kuchni pozostaną w nienaruszonym stanie.
DUKA_przetwory3
DUKA_przetwory4
Lubisz domowe soki, ale sokownik, brzmi dla Ciebie jak nazwa z atlasu zwierząt i roślin? Oswajamy ten temat i pokazujemy, że wyposażając w niego swoją kuchnię, zyskujesz praktyczne urządzenie niezastąpione do przygotowywania soków na gorąco. Malinowego na zimowe chłody jako dodatek do herbaty. Truskawkowego – idealnego do puddingu ryżowego i  budyniu waniliowego i wielu innych.
DUKA_przetwory6
I jeszcze słowo o słoikach, bo nie może ich tu zabraknąć. To przecież w nich przechowujemy nasze smakowicie przetworzone dary lata.  Ich kształty i pojemności, mają nie tylko aspekt praktyczny. Napełnione kolorowymi dżemami słoiki stanowią ozdobę naszej kuchni i spiżarni. Niewielkim wysiłkiem, możemy zwykły słoik przekształcić w idealny prezent, ozdabiając papierem i sznurkiem nakrętkę lub podpisując nasze dzieło na kredowej tabliczce.
DUKA_przetwory9
DUKA_przetwory7

Taki ozdobiony słoiczek konfitury przygotowanej z miłością to wymarzony prezent dla kogoś, kto uwielbia słodkie śniadania, przywiązuje wagę do jakości produktów, a jeszcze nie miał odwagi tak jak Wy rozpocząć swojej przygody z domowymi przetworami. Może właśnie ten mały słodki upominek będzie początkiem wielkiej kulinarnej przygody? Zachęcamy do eksperymentowania w kuchni!

Menu