Słodkości przechowywane w paterach
Scandinavian DESIGN

Słodkości przechowywane w paterach

Słodkie desery z dzieciństwa, smakołyki jedzone na niedzielnym obiedzie u rodziców, pyszne ciasta wybierane podczas kawiarnianych spotkań czy kuszące patery z owocami w letnich ogródkach… trudno wyobrazić sobie życie bez słodkości! Od dawna umilają nam życie i niełatwo znaleźć osobę, która przeszłaby obok nich zupełnie obojętnie. W domach, kawiarniach i na przyjęciach bankietowych nie może zatem zabraknąć wielofunkcyjnych pater! Poznajcie jej różne odsłony, a potem sami ułóżcie na niej coś słodkiego.

Krótka historia słodkich przyjęć

Dionizje, które były świętem na cześć Dionizosa – boga wina – zapoczątkowały zwyczaj organizowania imprez. Dziś również świętowanie na świeżym powietrzu ma wielu zwolenników. Przyjęcie w ogrodzie to świetna okazja do zasmakowania słodkich rarytasów. Z kolei pierwsze lokale, w których w towarzystwie słodkości podawana była kawa bądź herbata, powstały najprawdopodobniej w XVI w. w Kairze. W Polsce zwyczaj spożywania deserów w miejscach publicznych zapoczątkowany został w Warszawie. Niestety kawiarnia otwarta w 1724 roku w okolicach Ogrodu Saskiego szybko zbankrutowała, gdyż ówcześni mieszkańcy nie byli przekonani do picia kawy w miejscach publicznych. Dziś tradycyjne podwieczorki rzadko spożywane są codziennie. Tę formę zostawiamy sobie zwykle na sobotę bądź niedzielę, gdy mamy więcej czasu na towarzyskie spotkania przy słodkościach.

DUKA_paterki1

Patera w różnych odsłonach

Patery na owoce, etażerki z muffinami, patery na torty czy formy z tartami potrafią ozdobić każdą słodką ucztę. Zazwyczaj zajmują centralne miejsce na stole i przyciągają wzrok gości podczas urodzinowych przyjęć czy świąt. Patery do ciast kuszą dziś fantazyjnymi kształtami, więc każdy może dopasować ją do stylu swojego wnętrza. Znaleźć można zarówno patery o nowoczesnym designie, jak również takie, które pasują do tradycyjnych aranżacji. Patery warto wykorzystać także w niestandardowy sposób – jako świeczniki lub bazę do rozmaitych dekoracji. Patery mogą być wykorzystywane w domach, kawiarniach, hotelach. Jeśli organizujecie bankiety albo przyjęcia cateringowe to powinniście zadbać o różne formy pater – odpowiednia prezentacja waszych pyszności będzie wręcz kluczowa! A wybór pater jest dziś naprawdę bogaty!

DUKA_paterki3

Jaką paterę wybrać?

Najczęściej patery wykonywane są ze szkła, eleganckiej porcelany oraz stali nierdzewnej. Pięknie na stole prezentują się patery z wysoką nóżką, ale bardzo funkcjonalne są niskie patery z małym uchwytem. Jeśli często organizujemy większe przyjęcia, to warto postawić na kilkupoziomowe patery, czyli etażerki. Można je wykorzystać zwłaszcza jako patery na owoce ozdabiające stół podczas letniego przyjęcia. Jeśli jesteśmy miłośnikami tortów to przydadzą nam się przynajmniej dwie patery na torty – można na nich ułożyć tradycyjne biszkopty z bitą śmietaną przez bezowe cuda z owocami po zyskujące coraz większą popularność tiramisu. Patery mają różne średnice – jeśli planujecie zakup tylko jednej, to warto wybrać taką o szerokości 30 cm. Warto pomyśleć również o koszu do patery – przyda się zwłaszcza w okresie letnim, ponieważ będzie chronić smakołyki przed wysychaniem i owadami. Patera to niezwykle przydatne akcesorium. Choć nie korzystamy z niej codziennie, to podczas uroczystości lub weekendowych spotkań okazuje się być niezbędna. A dodatkowo urozmaici aranżację stołu. Warto więc wybrać się na poszukiwania patery idealnej do naszego wnętrza!

DUKA_paterki4

Menu