Parzenie herbaty
KITCHEN life

Parzenie herbaty

Jeśli jesteś wielbicielem herbaty i tak jak my nie wyobrażasz sobie dnia bez wypicia przynajmniej kubka aromatycznego napoju koniecznie przeczytaj jakie właściwości posiadają różne rodzaje herbaty oraz jak ją parzyć aby móc czerpać z niej jak najwięcej przyjemności. Najpopularniejsza, czarna herbata pomoże obniżyć ciśnienie, poprawi krążenie, pobudzi, a dzięki zawartości fluoru ochroni nasze zęby przed próchnicą. Okazuje się jednak, że tak popularne połączenie czarnej herbaty z cytryną powoduje wydzielanie się do naparu cytrynianu glinu, który może powodować problemy z pamięcią a także bóle stawów. Zielona herbata, to napar, który zawiera dużo garbników (zapobiegają one powstawaniu nowotworów), wspomaga metabolizm i przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że zielona herbata pobudza bardziej niż kawa, dlatego nie wskazane jest picie jej późnym wieczorem. Na przeziębienia idealnie sprawdzi się herbata biała, ponieważ zawiera bardzo dużo witaminy C. W jej skład wchodzi również kofeina, przez co napój jest orzeźwiający i pobudzający. Jest również naturalnym eliksirem młodości i zdrowia dzięki dużej zawartości antyoksydantów, polifenoli i antymutagenów. Z kolei herbata czerwona, to naturalny spalacz tłuszczu. Wspomaga również koncentrację i pamięć, poprawia odporność organizmu i obniża poziom cholesterolu we krwi

Zaparzacz do czarnej herbaty

Czarna herbata jest bardzo aromatyczna, ale jeżeli użyjemy zbyt gorącej wody, aromat ten uleci bardzo szybko wraz z parującą wodą. Dlatego do tego rodzaju naparu najlepiej sprawdzi się ogrzany wcześniej (np. ciepłą wodą) kubek termiczny z zaparzaczem. Taki kubek utrzyma odpowiednią temperaturę napoju, a wyciągane sitko pozwoli osiągnąć ulubiony stopień intensywności.

Zaparzacze do herbaty_1

Parzenie białej i zielonej herbaty

Biała i zielona herbata nie powinny być parzone dłużej niż 3 – 5 minut w temperaturze  60-90 stopni (biała około 85-90). Z parzeniem zielonej herbaty wiąże się długa tradycja, która stała się wręcz rytualnym procesem. Niestety, nie każdy ma czas i cierpliwość, żeby przelewać i parzyć ją po kilka razy. Uspokajamy – wystarczy stosować kilka zasad, aby napar ten smakował doskonale i oddał nam swoje wszystkie pozytywne składniki. Przede wszystkim należy pamiętać, że jeżeli liście zielonej herbaty są dłuższe wymagają dłuższego parzenia i nieco wyższej temperatury. Zobacz także: produkty z kategorii zaparzacze do herbaty w sklepie DUKA. Do tego celu najlepiej nadaje się żeliwny zestaw do parzenia. Żeliwo, ze względu na swoją wagę sprawdzi się raczej w domowych warunkach. Zieloną herbata „na wynos”  przygotujcie z drobniejszego suszu, który szybciej będzie gotowy i  wybierzcie kubek termiczny z wbudowanym zaparzaczem. W obu przypadkach w bardzo prosty sposób można kontrolować czas parzenia, który jest niezwykle istotny.

Herbata czerwona jako naturalny spalacz tłuszczu

Jeśli  jesteś na diecie lub zależy Ci na zrzuceniu kilka kilogramów sięgnij po ten rodzaj herbaty. Powinno się go parzyć się od 3 do 7 minut w temperaturze 95 stopni, czyli w tzw. miękkiej wodzie. Czerwona herbata utrudnia wchłanianie żelaza z pożywienia, dlatego należy pić ją nie mniej niż 30 minut po posiłku. Jeśli chcesz cieszyć się naparem bez fragmentów liści polecamy użyć dzbanka z porcelanowym zaparzaczem.

Menu