Pączki na tłusty czwartek
FOOD & Friends

Pączki na tłusty czwartek

Na słodko. Na bogato. I obowiązkowo: na tłusto. To ten jeden dzień w roku, gdy u nas w DUKA noworoczne postanowienia na temat zdrowej diety odkładamy na bok. I bez najmniejszych wyrzutów sumienia pochłaniamy nieprzyzwoitą liczbę pączków, które zostały przygotowane przez naszą koleżankę z biura – Weronikę. Bo jak świętować tłusty czwartek, to tylko z własnymi wypiekami. Dziś przybywające kalorie nam niestraszne!

Jesteśmy tak wspaniałomyślni, że i Was zapraszamy do udziału w naszej pączkowej uczcie. Poniżej znajdziecie przepis autorstwa Weroniki. Tak, tak – te pączki, które uśmiechają się do Was ze zdjęcia – zostały zrobione własnoręcznie.

My tu gadu, gadu, a pączki się same nie zrobią. Sprawdźcie, czy macie pod ręką odpowiednie składniki:
– 250 g mąki pszennej
– 120 g ugotowanych i utłuczonych ziemniaków
– 70 ml mleka
– 2 jajka
– 50 g masła
– 30 g cukru
– dwie torebki cukru waniliowego
– 12 g świeżych drożdży
– 2 łyżki marmolady cytrynowej lub pomarańczowej
– łyżka soku z cytryny
– olej lub smalec do smażenia

Zaczynamy od rozczynu: w miseczce mieszamy drożdże z ciepłym mlekiem, łyżką mąki i łyżeczką cukru. Zostawiamy na około 15 minut.

W dużej misce przesiewamy mąkę, dodajemy rozczyn i pozostałe składniki. Na końcu wlewamy rozpuszczone masło. Ciasto wyrabiamy ręcznie około 15-20 minut. Starajcie się nie podsypywać go mąką – jeśli ciasto jest zbyt „lejące”, dodajcie troszeczkę mąki. Następnie zostawiamy je w misce pod przykryciem przez około 1-2 godziny do wyrośnięcia.

duka_donut3

Podsypujemy blat mąką. Wykładamy ciasto i ręcznie je rozprowadzamy. Ciasto powinno mieć grubość około 1-1,5 cm. W zależności od tego, jakiej wielkości chcemy mieć pączki, wycinamy kółka w cieście (do zrobienia małych dziurek w środku, Weronika użyła kieliszka). Wycięte pączki zostawiamy w ciepłym miejscu na 10 minut.

A teraz najtłustszy punkt programu: smażenie. Rozgrzewamy olej. Temperatura jest idealna, kiedy wrzucony kawałek ciasta, smaży się około 1 minuty – gdy pączek po tym czasie jest ciemno brązowy, oznacza to, że mamy ustawioną za wysoką temperaturę. Gotowe pączki odkładamy na papierowy ręcznik. Najlepiej pozostawić je, aby ostygły. Przed nami dwa najsmaczniejsze momenty: dekoracja i degustacja 🙂

duka_donut1

Lukrowa polewa: biała czy kolorowa?

Składniki:
– cukier puder
– woda

Do kubka wsypujemy tyle cukru pudru, ile polewy chcemy otrzymać. Łyżeczką dolewamy wody i ucierajmy lukier tak, aby powstała jednolita masa. Polewa nie powinna być ani za rzadka (dodajemy wtedy troszkę cukru pudru), ani za gęsta (dolewamy odrobinę wody). Lukier o właściwej konsystencji powinien spływać z łyżeczki delikatnym strumieniem. Gdy konsystencja będzie już idealna, oblewamy polewą nasze pączki lub zanurzamy je w lukrze.

WIĘCEJ KOLORU: Jeśli chcemy otrzymać kolorową polewę, postawmy na naturalne barwniki, które są zdrowsze i zmienią jej smak. Jak uzyskamy poszczególne kolory?
kolor żółty – sok z cytryny
kolor pomarańczowy – sok z marchwi
kolor różowy – sok z malin
kolor czerwony – sok z wiśni
kolor fioletowy – sok z jagód

Dla nas lukrowa polewa okazała się dobrym początkiem do zabawy w strojenie pączków i konkursu na tego jednego, jedynego najładniej ozdobionego. Jak myślicie, który z nich zebrał najwięcej głosów?

duka_donut2

duka_donut4

DONUT worry be happy!

Kartki A6 do pobrania:

 kartkadonut_a6_donut-worry

kartkadonut_a6_donut-you-forget

kartkadonut_a6_you-are-better-than-a-donut

Menu