Naczynia żeliwne MEDVER – święta zaczynają się w kuchni
FOOD & Friends

Naczynia żeliwne MEDVER – święta zaczynają się w kuchni

Naczynia żeliwne oczarowały już wiele osób. Można ich używać na wszelkiego typu kuchenkach – także indukcyjnej – oraz w piekarniku, lodówce i zamrażarce. Doskonale spełniają swoją rolę także przy serwowaniu aromatycznych świątecznych potraw. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach przy ich użytkowaniu, a będą nam towarzyszyć w kuchni nie tylko w te święta. Wielofunkcyjność – to chyba obecnie najbardziej pożądana w kuchennym świecie cecha. A żeliwo, z którego wykonane są naczynia kuchenne, pozwala, by w jednym garnku gotować, dusić, zapiekać, a nawet smażyć. Estetyka naczyń sprawia, że możemy w nich podać wyśmienitą kolację wigilijną. W żeliwie piecze się o wiele krócej niż w brytfannach stworzonych z innych materiałów. Dzięki temu zyskujemy bardziej wartościowe posiłki, które z pewnością docenią nasi goście.

duka_medver4

Stopniowe rozgrzewanie naczyń z żeliwa

Należy pamiętać, aby zawsze rozmiar palnika, na którym stawiamy naczynie żeliwne, odpowiadał średnicy dna naczynia. Płomienie gazu nigdy nie powinny sięgać ponad ściany boczne naczynia! Gdy naczynie jest już gorące, warto zmniejszyć temperaturę piekarnika lub moc palnika. Nie powinno używać się także funkcji boost. Żeliwo nagrzewamy stopniowo, bo inaczej może ulec uszkodzeniu. Wysoka temperatura wskazana jest wyłącznie do podgrzewania wody na warzywa oraz makaron lub do zmniejszania konsystencji bulionu i sosów.

duka_medver6

Ważna temperatura

Żeliwo stygnie bardzo powoli, więc w żadnym wypadku nie można go zalewać zimną wodą, bo może popękać. Tak samo do podlewania pieczeni czy duszącego się mięsa musimy używać wody czy bulionu o temperaturze pokojowej.

Specjalne akcesoria do naczyń z żeliwa

Podczas użytkowania produktu należy używać wyłącznie akcesoriów kuchennych wykonanych z drewna lub z tworzyw sztucznych. Wtedy nie zarysujemy i nie uszkodzimy naczynia.

duka_medver7

W trosce o bezpieczeństwo

Podczas gotowania i pieczenia uchwyty żeliwne bardzo szybko się nagrzewają, dlatego trzeba pamiętać o rękawicach kuchennych lub innych akcesoriach, które zabezpieczą nasze dłonie przed oparzeniem. Nie wolno także stawiać rozgrzanych naczyń bezpośrednio na blatach kuchennych!

duka_medver8

Mycie ręczne naczyń z żeliwa

Choć lubimy wygodę i zmywarka ułatwia nasze codzienne funkcjonowanie, to w przypadku naczyń żeliwnych powinniśmy stosować mycie ręczne, które nie jest wcale czasochłonne, a pozwoli zachować powłokę i wydłużyć żywotność produktu w bardzo dobrym stanie. Garnki i patelnie żeliwne myje się gorącą wodą bez detergentów myjką lub gąbką.

 duka_medver4

duka_medver2

Niezastąpiony olej jadalny

Od czasu do czasu warto przetrzeć wnętrze naczynia papierowym ręcznikiem nasączonym olejem jadalnym. Wtedy zachowamy przez lata właściwości nieprzywierające. Naczynia żeliwne nie wydzielają żadnych szkodliwych związków chemicznych, więc przygotowywane potrawy są zdrowsze i bardzo szybko je się przygotowuje. Nie ma także ryzyka, że będą przypalone albo niedosmażone, ponieważ doskonale przewodzą ciepło i równomiernie się rozgrzewają. To niewątpliwie największe zalety naczyń tego typu!

Menu